Práce v zahraničí

Tradice jezdit za prací do ciziny má v evropské historii poměrně hluboké kořeny. O opravdu masových výjezdech do zahraničí za výdělkem můžeme mluvit od 19. století – století páry a pokroku. Díky nově vznikajícím technologiím šla společnost kupředu opravdu bleskurychle.

Byly vynalézány nové stroje, ulehčující lidem práci, mezi nimi i dopravní prostředky razící si svou cestu převratných, nových možností. Protože v průmyslových centrech vznikaly nové podniky, byla vytvářena pracovní místa a lidé mohli snáze a rychleji cestovat, zahraniční výjezdy za výdělkem zmasověly.

Nejoblíbenější destinace

Mezi šest českými pracanty nejvyhledávanějších destinací patří sousední Německo, Rakousko a překvapivě také Slovensko, dále pak Velká Británie a následně zaoceánské USA a Kanada. V členských státech EU je výhodou, že nepotřebujete pracovní vízum, je nutné se jen přihlásit na příslušných úřadech. Nejrozšířenějšími jazyky jsou tak němčina a angličtina, se kterými si vystačíte v mnohých destinacích.

Druhy pracovních pozic

Pokud vážně uvažujete o práci v cizině, určitě jste již přemýšleli nad tím, čím se tam chcete živit. Druhy volných pracovních míst se liší kraj od kraje, avšak mezi ty nejrozšířenější patří práce v pohostinství, zemědělství, tzv. au-pair a například ve zdravotnictví či pečovatelství.

Podstatné je také to, jaké jsou vaše schopnosti či vzdělání. Existují i pracovní místa, kde se obejdete bez znalosti jazyka – jedná se převážně o práce v zemědělství ale i pohostinství (např. pokojská), kde si vystačíte s „rukama nohama“.

Nedosažitelné není ani zajistit si práci v zahraničí pro pár. Mnozí zaměstnavatelé přímo taková pracovní místa nabízejí – žena kupříkladu obstarává děti a domácnost, přičemž muž vykonává práci venku. Výhodou u prací pro pár je vzájemné doplňování – obvykle stačí jedna znalost jazyka, jeden řidičský průkaz atp.

Cestovní agentury a portály

Především co se zaoceánských cest za prací týče, v mnohém vám mohou být nápomocny cestovní agentury. Ty vám za určitý poplatek zprostředkují celý pobyt – zajistí práci, ubytování, popřípadě poznávání země jako zakončení pobytu. Mezi ty nejznámější patří Work and Travel, specializující se na práci v USA, dále portály nazkusenou.cz nebo pracovnipobyty.cz.

Výhodou je, že i když vaše finanční možnosti nejsou na počátku velké, brzy si vyděláte natolik, že ani domů rozhodně nepřijedete s prázdnou. I když nakonec pro vás budou nejcennější nezapomenutelné zážitky…

Nabídka volných pracovních míst v ČR

Nechce se vám do zahraničí nebo se ze zahraničí vracíte do ČR? Pracujte pro Netmarks - stačí si vybrat z široké nabídky pracovních pozic.