Jak se připravit na pohovor

Tipy k sepsání přehledného a relevantního životopisu, který zaujme, už máme za sebou. Taky motivační dopis s jeho hlavním cílem jsme probrali horem dolem. A pokud jste onen cíl trefili, jdete na pohovor. Pořád však ještě nemáte úplně vyhráno. Teprve až den D ukáže. Anebo byste se měli ukázat spíš vy?

První dojem: přizpůsobte svůj zevnějšek

Nepodceňte výběr oblečení na pohovor. Personalista si o vás svůj názor vytvoří velice rychle, mnohdy mu stačí necelá minuta. Proto je první dojem klíčový. Nebuďte za každou cenu hluboce autentičtí. Především pak ne, když se klaníte k army stylu a chystáte se třeba na pohovor v bance. To byste moc dobrý dojem neudělali, i když hluboký bezpochyby.

Snažte se své vzezření v den pohovoru přizpůsobit prostředí, kam se jdete ucházet o místo. Jdete-li na úřad, zvolte formálnější garderobu. Padnoucí oblek nebo kostýmek určitě nikoho neurazí, nanejvýš mezí svými souputníky malinko zazáříte. Budete působit reprezentativně. A přesně takové lidi na místa úředníků hledají.

Ne všude ale s kostýmkem zabodujete. Taková kavárna už je jiný kafe. Pokud se ucházíte o místo servírky/číšníka, v obleku byste působili dojmem, že tam tomu chcete spíše šéfovat. V tomto případě svou fantazii můžete trochu vyvenčit a obléct si třeba džíny a slušnou halenku.

Krok druhý: vytaste dobré mravy

Poté, co zdoláte vrchol zvaný dobrý dojem, bude se zaměstnavatel soustředit na vaše chování. Z toho může leccos vyvodit ještě i dříve, než usednete k výslechu. Hodně mu napoví už jenom způsob, jakým pozdravíte a jestli k tomu přidáte úsměv.

Reprezentujete se i tím, jak se pohybujete, kam upíráte svůj pohled. Zpravidla je slušnost dívat se člověku, ke kterému mluvíte, do tváře. Na zemi práci nenajdete, kdežto v očích personalisty možná ano.

Při pohovoru dotazovatele nepřerušujte, naopak ho nechte, aby sám určoval plynulost a tón konverzace. Až budete odcházet, nenuceně mu poděkujte za jeho čas, popřípadě popřejte milý den.

Vyberte si pracovní pozici v Netmarks

A do třetice všeho dobrého: ukažte, že víte

Jedna ze základních otázek, na kterou byste pro zachování hladkého průběhu pohovoru měli znát odpověď, je: Co víte o našem podniku? Měli byste plynule a poutavě vylíčit hlavní záměry firmy, stěžejní činnost, informace o produktech, historii či plány do budoucna. Nesmí to ale působit jako naučený výčet, nýbrž váš přirozený zájem.

Projevte zdravé sebevědomí a nestyďte se vypíchnout své největší úspěchy relevantní k pozici, na kterou se hlásíte. Uvedli-li jste v životopise znalost cizího jazyka, můžete očekávat část pohovoru třeba v angličtině.

Dejte pozor na to, že otázku platu otevírá zaměstnavatel, ne vy. Dotazy týkající se rodinného stavu, počtu dětí nebo náboženského vyznání jsou ze strany zaměstnavatele nepřípustné.

Tak hodně štěstí!